Drogi Pacjencie!
W trosce o łatwość w znalezieniu najważniejszych informacji, stworzyliśmy dla Ciebie tę oto przejrzystą stronę. Zdajemy sobie także sprawę, że decyzja o operacji jest trudna i stresująca, także z tego względu to miejsce jest dla Ciebie.
Znajdziesz tutaj najczęściej zadawane pytania związane z leczeniem i operacjami, a także krótkie artykuły edukacyjne i informacyjne.
Jesteśmy tu dla Ciebie!
Doktor Maciej Bujko, warszawski neurochirurg
Aby umówić się na konsultacje do doktora Macieja, zapraszamy do kontaktu telefonicznego. Zachęcamy do wypełnienia formularza dla pacjenta.
Doktor Maciej Bujko to warszawski neurochirurg z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem. Jego specjalizacją są małoinwazyjne metody operacyjne złożonych chorób mózgu, podstawy czaszki i kręgosłupa. Ponadto doktor Bujko jest międzynarodowym instruktorem endoskopowych technik operacyjnych kręgosłupa RIWO Spine, których wykonał do tej pory już ponad 400.
Przydatne informacje związane z operacjami kręgosłupa
Jak długo czeka się na operację kręgosłupa? To zależy od wielu czynników. Przede wszystkim pacjent musi najpierw być dokładnie przebadany przez lekarza specjalistę, żeby otrzymać kwalifikację do operacji … czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie, potocznie zwane L4, po operacji kręgosłupa jest zawsze konieczne – pacjent po tak poważnej ingerencji chirurgicznej musi odpoczywać regenerując się i nie może wykonywać swojego zawodu przez pewien czas, nawet jeśli nie jest to praca fizyczna… czytaj więcej
Pacjenci zakwalifikowani do operacji czują strach i niepewność. Operacja zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem, rekonwalescencja może trwać kilka a nawet kilkanaście tygodni, a dojście do pełnej sprawności nawet kilkanaście miesięcy… czytaj więcej
Operacja kręgosłupa jest dla wielu pacjentów ostatecznością. Jednak proces leczenia na tym się nie kończy – o dobrą kondycję kręgosłupa po zabiegach chirurgicznych należy dbać, by zapewnić sobie pełną sprawność… czytaj więcej
Najczęściej zadawane pytania:
Wszystko zależy od kondycji fizycznej pacjenta, a także stopnia zaawansowania i czasu trwania choroby oraz skomplikowania samej operacji. Na pewno po zabiegu pacjent będzie wymagał opieki fizjoterapeuty, który może przyspieszyć jego powrót do zdrowia.
Istnieją dyscypliny sportowe, których nie można bezpiecznie uprawiać po operacji kręgosłupa, ale są też takie, które można wykonywać, uwzględniając niewielkie zmiany wynikające z przebytej operacji oraz dbając o poprawną technikę ruchu.
W okresie 4-6 tygodniu od operacji pacjenci powinni wykonywać domowe ćwiczenia wzmacniające mięśnie tułowia, później można już przejść do ćwiczeń zwiększających ruchomość operowanego odcinka kręgosłupa, by następnie rozpocząć ćwiczenia związane z uprawianą dyscypliną sportu.
Powrót do czynnego uprawiania sportu trwa zazwyczaj od 2 do 4 miesięcy od operacji.
Termin powrotu do pracy jest uzależniony od rodzaju wykonywanych obowiązków zawodowych. Jeśli pozycja siedząca po operacji kręgosłupa jest już odpowiednio wzmocniona u pacjenta, powrót do pracy możliwy jest stosunkowo szybko, choć jest to zazwyczaj praca w niepełnym wymiarze godzin.
W miarę możliwości, lepiej gdyby pacjent przeorganizował się z siedzącego stanowiska pracy na stojące, co jest zdrowsze dla operowanego kręgosłupa. Wówczas pacjenci wracają do pracy biurowej na pełen etat po około 2-4 miesiącach.
Jeśli wykonywany zawód przez pacjenta związany jest z pracą fizyczną, bezpieczny termin powrotu do pracy to 6 miesięcy po operacji.
Pobyt w klinice zazwyczaj trwa 24h. Konsultacja pooperacyjna odbywa się w ciągu 7 dni i 4 tygodni od zabiegu.
Większość koniecznych badań laboratoryjnych przed zabiegiem wykonywanych jest na miejscu w klinice, są to m.in. (zgodnie z zaleceniami lekarza): grupa krwi, morfologia krwi, podstawowe badania biochemiczne, APTT, INR, EKG. W przypadku pacjentów w wieku powyżej 40 lat lub z obciążeniami pulmonologicznymi, konieczne jest zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej.
Niewykluczone są także dodatkowe badania lub konsultacje ze specjalistami, uzależnione od stanu konkretnego pacjenta (np. chorób współistniejących). Najczęściej kilka dni przed zabiegiem odbywa się rozmowa z lekarzem anestezjologiem na polecenie lekarza neurochirurga, ewentualnie: w dniu zabiegu, po przyjęciu na oddział kliniki.
Czas oczekiwania to około 2-7 dni.
Różnica polega przede wszystkim na stopniu inwazyjności każdego z obu zabiegów. Podczas tradycyjnej operacji kręgosłupa, oprócz choroby usuwa się też zdrowe tkanki kręgosłupa – to zabieg na otwartym kręgosłupie, z 10-20 centymetrowym nacięciem skóry, który wymaga również odwarstwienia mięśni kręgosłupa. Efektem takiego zabiegu jest często niestabilność kręgosłupa, którą niwelują wszczepione w operowane miejsce implanty. Po operacji pacjent długo wraca do pełnej sprawności – kilka tygodni trwa gojenie się blizn, a potem bardzo ważna jest jeszcze kilkumiesięczna rehabilitacja.
Operacja endoskopowa nie jest tak inwazyjna: wykonuje się 1 centymetrowe nacięcie i nie są potrzebne implanty, ponieważ podczas zabiegu usuwa się jedynie te struktury, które są odpowiedzialne za ucisk w kręgosłupie. Pozostaje niewielka blizna, a rekonwalescencja trwa kilka tygodni.
Po zabiegu dobrze jest unikać dźwigania ciężkich rzeczy przez około 4-6 tygodni. Dodatkowo, nie należy wykonywać gwałtownych ruchów i skrętów tułowia. Czasami lekarz zaleca noszenie gorsetu ortopedycznego, który stabilizuje kręgosłup po operacjach. Dla konkretnego pacjenta zalecenia ustalane są przez lekarza indywidualnie.
Gdy stan pacjenta się pogarsza lub nie ulega poprawie, pomimo zastosowanego leczenia zachowawczego lub farmakologicznego – wówczas najczęściej lekarz kieruje pacjenta na zabieg operacyjny. Nasilający się ból kręgosłupa, wystąpienie zaburzeń czucia czy osłabienia kończyn u pacjenta wymagają szybkiego działania. Zwłaszcza w przypadku, gdy skraca się dystans możliwy do pokonania pieszo przez chorego. Bywają sytuacje – zwłaszcza u osób starszych – że z powodu bólu kręgosłupa przestają one chodzić po schodach, a w efekcie nawet: w ogóle wychodzić z domu. Operacja jest szansą na ogromną zmianę w ich życiu.