Wielu pacjentów skierowanych na operację przepukliny lędźwiowej, obawia się powikłań pooperacyjnych. Ten strach jest tak duży, że niejednokrotnie rezygnują oni z zabiegu, odbierając sobie szansę na wyzdrowienie. Tak naprawdę powikłania po operacji przepukliny kręgosłupa pojawiają się bardzo rzadko i są łatwe do zniwelowania. O jakich powikłaniach mowa?
Gdy pacjentom doskwiera przepuklina lędźwiowa, powikłania pooperacyjne to ewentualność, która może wystąpić po zabiegu (ale nie musi) – ważniejszy jest ból i ograniczenia, które niesie ze sobą to schorzenie, a które można operacyjne wyleczyć i przywrócić chorym jakość życia bez bólu. To perspektywa warta podjęcia ryzyka powikłań, które występują u niewielu operowanych pacjentów. Pacjenci, których czeka operacja kręgosłupa lędźwiowego, powikłania mają bardzo rzadko i można podzielić je na kilka rodzajów.
Powikłania po operacji kręgosłupa – rodzaje
Wśród występujących u pacjentów powikłań pooperacyjnych można wyróżnić m.in. powikłania skórne, neurologiczne oraz nawroty dyskopatii. Wiele zależy od tego, w jakim stadium choroby był operowany pacjent, jak postępował tuż po operacji (czy się oszczędzał i chodził na rehabilitację) i czy cierpiał na choroby współistniejące.
Operacja rwy kulszowej powikłania – powikłania skórne
Przy okazji wielu operacji po zabiegu dochodzi do kłopotów z gojeniem się blizny pooperacyjnej – mówimy wówczas o bliznowcu, który jest łagodnym rozrostem włóknistym skóry, przypominającym twardą narośl. Ma on zwykle gładką i błyszczącą powierzchnię w kolorze ciemnoróżowym, brunatnym lub czerwonawym. Dlaczego powstaje? Powodem mogą być genetyczne predyspozycje lub problemy z gojeniem się blizny. Bliznowiec nie tylko jest problemem estetycznym, ale także może ograniczać ruchomość skóry i tkanek – ich zmniejszona elastyczność może powodować ból pooperacyjny. Dlatego ważna jest odpowiednia rehabilitacja blizny, aby uniknąć bólu po zabiegu.
Przepuklina lędźwiowa – powikłania neurologiczne
Jeśli ucisk korzeni nerwowych powoduje znaczne osłabienie siły mięśniowej, zwlekanie pacjenta z operacją może doprowadzić do trwałych uszkodzeń nerwów. Bóle pooperacyjne mogą być także spowodowane nagromadzeniem niewielkiej ilości krwi i powstaniem małego krwiaka w obszarze operowanym – uciska on na korzeń nerwowy i powoduje objawy rwy kulszowej i bólu pleców przez kilka dni po zabiegu, po czym samoistnie się wchłania i dolegliwości znikają.
Operacja dyskopatii – powikłania: dyskopatie nawracające
Czasami po kilku miesiącach lub latach po operacji dyskopatii kręgosłupa, dochodzi do powtórnego wystąpienia jej na tym samym poziomie. Dzieje się tak dlatego, że dysk jest osłabiony i dochodzi do kolejnych uszkodzeń.
W przypadku powtórnego wystąpienia dyskopatii, ważnym elementem postępowania po operacji odcinka lędźwiowego jest rehabilitacja, która obejmuje nie tylko ćwiczenia i pracę manualną, ale także uświadomienie pacjenta, jakie obciążenia kręgosłupa są bezpieczne w pierwszych tygodniach i miesiącach po zabiegu. Niestety, brak dostępu do rehabilitacji i brak świadomości, że jest niezbędna, dźwiganie oraz wykonywanie nieodpowiednich ćwiczeń w pierwszych miesiącach po operacji, może doprowadzić do powtórnego wystąpienia dyskopatii.