Blizny powstają najczęściej na skutek jakiegoś urazu, skaleczenia czy operacji – nie wszystkie jednak są widoczne, ponieważ mogą one występować również w tkankach podskórnych. Przykładem mogą być blizny wewnętrzne po operacji kręgosłupa, zwane zrostami pooperacyjnymi. Nieraz są one powodem wielu dolegliwości, ale na szczęście można skutecznie je leczyć.
Po operacjach chirurgicznych u niektórych pacjentów pojawia się ból tkanki bliznowatej – występuje on wówczas, gdy uszkodzeniu uległy zakończenia włókien nerwowych. Nie zawsze ból jest odczuwany przez pacjenta od razu – czasem zdarza się, że blizna zaczyna boleć nawet kilka tygodni po zakończonej operacji. Intensywność dolegliwości bólowych uzależniona jest od wielkości i umiejscowienia blizny.
Objawy bólu blizny wewnętrznej po operacji kręgosłupa
Dzięki naszym partnerom możesz znaleźć ties online, aby dopasować się do każdych preferencji i budżetu, od budżetowych po super stylowe modele z najwyższej półki.
Ból związany z tkanką bliznowatą ma swoje charakterystyczne objawy – ma on charakter neuropatyczny. Najczęściej pacjenci skarżą się na ciągły ból w okolicy operowanej strefy, z napadami kłującego bólu skumulowanego w tkance bliznowatej, pulsowanie i swędzenie blizny. Bardzo często pojawiają się również objawy łatwe do zauważenia na ciele, takie jak zapalenie tkanek (obrzęk i zaczerwienienie) czy ograniczony zakres ruchu kręgosłupa.
Blizny po operacji kręgosłupa lędźwiowego – psychika i emocje
Na odczuwanie bólu tkanki bliznowatej wpływać mogą również kwestie psychologiczno-emocjonalne. Blizna u wielu pacjentów przywołuje wspomnienie i emocje związane z urazem poprzedzającym operację, co ma wpływ oczywiście na układ nerwowy i może intensyfikować odczuwany przez pacjentów ból.
Poza kwestiami związanymi z emocjami, niezwykle ważny w terapii bólu blizny jest kontekst estetyczny. Blizna zawsze jest postrzegana jako element, który szpeci ciało, a to z kolei u niektórych pacjentów może powodować zaburzenia psychospołeczne i powodować napady lęków, dekoncentrację, zaburzenia snu czy nawet depresję. Dlatego niezwykle ważne jest, aby na tego typu objawy zgłaszane przez pacjenta, związane z blizną po operacji kręgosłupa lędźwiowego, reagować i proponować możliwe leczenie.
Obecność blizny a dysfunkcje w ciele człowieka
Dolegliwości związane z blizną – zarówno te psychiczne, jak i fizyczne – mają negatywny wpływ na funkcjonowanie ciała pacjenta i jego układ nerwowy. Co to oznacza?
Stan pewnego dyskomfortu, który pacjent odczuwa z powodu blizny po operacji kręgosłupa lędźwiowego, obciąża konkretny obszar ciała pacjenta – odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Naturalna walka organizmu w celu ograniczenia odczuwania bólu będzie powodowała niejako automatyczne “wyłączenie” pewnych mięśni, które otaczają daną bliznę, aby nie prowokować bólu. Najczęściej przekłada się to jednocześnie na tworzące się kompensacje w ciele pacjenta, odciążające bolesny obszar, ale przeciążające jednocześnie inny – dlatego bardzo możliwe, że odcinek lędźwiowy kręgosłupa będzie nienaturalnie usztywniony i ograniczony ruchowo, z powodu istniejącej w tym obszarze blizny wewnętrznej, a pacjent w niedługim czasie zacznie odczuwać ból np. w zupełnie innej części pleców.
Możliwości leczenia fizjoterapeutycznego tkanki bliznowatej
Na szczęście tego typu dolegliwości można leczyć przy współpracy z fizjoterapeutą. Doświadczony lekarz potrafi sprawdzić, czy dana blizna faktycznie obciąża układ nerwowy pacjenta, który automatycznie tworzy wspomniane wcześniej kompensacje. W efekcie fizjoterapetua zdiagnozuje u pacjenta sztywność danej partii ciała, ograniczony zakres ruchu, czasem nawet drętwienie i przede wszystkim sygnalizowany ból tkanki bliznowatej.
Oprócz ukierunkowanego testu, bardzo ważny jest szczegółowy wywiad medyczny z pacjentem – istotne są wszelkie urazy i przebyte operacje, które pozostawiły na ciele pacjenta blizny. Czasem zdarza się, że ból w ciele jest promieniujący/rozlewający się i pacjenci wcale nie są świadomi, że przyczyną dolegliwości jest np. aktywna blizna, której w pierwszym momencie fizjoterapeuta może nie zauważyć (zwłaszcza, gdy jest to blizna zlokalizowana w innej partii ciała niż plecy). Pacjenci czasem nieświadomie ukrywają przed lekarzem informację o przebytej operacji, nie zdając sobie nawet sprawy, że w pozostawionej przez nią bliźnie (zrostach) może tkwić przyczyna doskwierającego im bólu.
Mobilizacja blizny pooperacyjnej
Po zdiagnozowaniu przyczyny dolegliwości bólowej, fizjoterapeuta może rozpocząć terapię blizny, która polega na jej mobilizacji. Jest to skuteczna metoda zmiękczania i uruchamiania tkanki, która wpływa na poprawy jej estetyki oraz niweluje odczuwany ból. Po odpowiednim przeszkoleniu, terapia może być w późniejszej fazie kontynuowana przez pacjenta samodzielnie w domu.
Mobilizacja blizny polega na odpowiedniej technice masażu tkanki: rolowanie fałdu skóry wzdłuż blizny, pionowe jej unoszenie, mobilizacja spiralna, etc. Fizjoterapeuci wykorzystują w terapii również plastrowanie dynamiczne, techniki rozciągające, masaż funkcyjny, a także zabiegi oparte na elektrostymulacji, laseroterapii i ultradźwiękach. Dodatkowym wsparciem dla leczenie bolących blizn jest farmakoterapia: stosowanie preparatów z enzymami czy sterydami.